Pirmasis koronaviruso atvejis Vilniuje: užsikrėtusi Ispanijos pilietė dirbo ambasadoje, kai ten lankėsi vaikų ekskursija

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad kovo 13 dieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje patvirtinti dar trys COVID-19 atvejai.

Visi trys koronavirusu užsikrėtę asmenys neseniai grįžo iš užsienio. Nurodoma, kad dėl koronaviruso Vilniuje gydoma Ispanijos pilietė grįžo iš Madrido.

Klaipėdos universitetinės ir Kauno klinikinės ligoninių atstovai „gyvai“ pakomentavo naujausią informaciją apie gydymo įstaigose esančius dėl koronaviruso gydomus pacientus ir atsakė į žurnalistų klausimus.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos universitetinė ligoninė

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos universitetinė ligoninė

Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikos išplatino pranešimą spaudai ir nurodė, kad daugiau komentarų neteiks.

Kreipėsi į priėmimo skyrių

Kaip pranešime spaudai informavo VUL Santaros klinikų Komunikacijos tarnybos ryšių su visuomene specialistė Jurgita Juozaitytė, jauna pacientė, kovo 9 dieną atvykusi iš Ispanijos, kitą dieną pajuto ligos simptomus.

„12 dienos naktį kreipėsi į VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubios pagalbos skyrių. Įvertinus pacientės būklę ir epidemiologinius kriterijus, paimtas mėginys dėl COVID-19. Kovo 13 dienos 12 valandą gautas teigiamas atsakymas“, – nurodoma ligoninės pranešime.

12 dienos naktį kreipėsi į VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubios pagalbos skyrių.

Teigiama, kad šiuo metu pacientės būklė nesunki, ji yra izoliuota ir stebima Santaros klinikų Infekcinių ligų centre.

Dirbo ambasadoje, kai joje apsilankė vaikai

Penktadienį vienos Vilniaus privačios mokyklos tėvai susijaudino, kad jų vaikai lankėsi tame pačiame pastate, kaip ir užsikrėtusioji.

„Mieli tėveliai, esamais duomenimis iš Ispanijos atskridusi pilietė, kuriai nustatė virusą lankėsi ambasadoje, kurioje buvo ekskursija 5-6 kl. mūsų mokyklos vaikams. Prašau nepanikuoti, bet visų labui pasilikti namuose ir mažiau kontaktuoti su kitais asmenimis. Laukiame informacijos iš tam tikrų instancijų, kaip tokiu atveju elgtis, nes tikslios informacijos kur buvo ir su kuo kontaktavo asmuo nežinome“, – nurodoma tarp tėvų plintančioje žinutėje.

Mokyklos komunikacijos vadovė 15min patvirtino, kad taip išties buvo.

„Mes gavome informaciją iš Ispanijos ambasados, kad antradienį tuo metu, kai vyko vaikų ekskursija, patalpose buvo tas darbuotojas. Todėl iškart perskambinome visiems tėvų tarybos nariams, kurie nedelsiant turėjo informuoti savo klases, su visais tėveliais buvo susisiekta, visa mokykla informuota“, – teigė pašnekovė, sutikusi kalbėti anonimiškai ir nenurodant mokyklos pavadinimo.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ispanijos ambasada

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ispanijos ambasada

Visi moksleiviai ir jų tėvai yra įspėti laikytis keturiolikos dienų saviizoliacijos, nes vaikai po ekskursijos grįžo į mokyklą ir galėjo kontaktuoti su kitais moksleiviais, mokytojais.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras kol kas nesusisiekė su mumis.

„Mes nebuvome informuoti, ar užsikrėtęs asmuo turėjo kontaktą su vaikais. Galimai to nebuvo, nes ekskursiją vedė kitas žmogus, bet ji buvo tuo metu tose patalpose“, – teigė mokyklos atstovė.

Pašnekovės teigimu, su mokykla kol kas susisiekė ir apie situaciją įspėjo Ispanijos ambasada, o ne Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

„Nacionalinis visuomenės sveikatos centras kol kas nesusisiekė su mumis. Todėl viešai oficialiai jokios informacijos nerašome. Kai tik gausime iš Nacionalinės visuomenės sveikatos centro informaciją, būtinai informuosime tėvus. Kol kas tik Ispanijos ambasada su mumis susisiekė“, – nurodė mokyklos komunikacijos vadovė.

Ispanijoje – susirgimų šuolis

Pagal registruotus koronaviruso atvejus Ispanija tapo viena pirmaujančių šalių Europoje.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kovo 11 dieną šioje valstybėje buvo patvirtinti 1639 ligos atvejai.

„Scanpix“/AP nuotr./Karantinuotą viešbutį Tenerifėje palieka pirmieji sveiki svečiai

„Scanpix“/AP nuotr./Karantinuotą viešbutį Tenerifėje palieka pirmieji sveiki svečiai

Registruotos 36 mirtys nuo koronaviruso ir 615 naujų ligos atvejų – pagal šiuos rodiklius šalis pralenkė Prancūziją.

Malagoje gyvenantis lietuvis Paulius 15min pasakojo, kad Ispanijoje priimtas sprendimas uždaryti mokyklas, vaikų darželius ir universitetus.

Esą svarstoma, kad, jei prireiks, viešbučius būtų galima naudoti kaip laikinas ligonines.

Buvo nustatyti du atvejai

Lietuvoje šiuo metu iš viso yra patvirtinti 6 koronaviruso atvejai.

Pirmasis užsikrėtimo atvejis Lietuvoje nustatytas vasario 28 dieną iš Veronos (Italija) grįžusiai pacientei. Ji gydoma Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

Kovo 10 dieną vėlai vakare Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje atlikti tyrimai patvirtino, kad Lietuvoje nustatyti kiti du COVID-19 atvejai – iš Italijos grįžusiai porai, kuri gydoma Kauno klinikinėje ligoninėje.

Pradėjo veikti karštoji linija

Penktadienį pradėjo veikti koronaviruso karštoji linija 1808.

Nurodoma, kad paskambinę į ją, gyventojai bus konsultuojami pagal specialų sudarytą, struktūrizuotą, skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas.

Linijos specialistai patars saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais. Esant poreikiui skambinantysis bus sujungiamas su GMP dispečerine.

Šalyje ketinama skelbti karantiną

Siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui, Vyriausybė nuo penktadienio dviem savaitėms uždarė ugdymo įstaigas, draudžia renginius, mėnesį rekomenduoja nekeliauti.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga penktadienį nurodė, kad kitą savaitę ketinama skelbti karantiną visoje šalyje.

Tai reiškia, kad nesilaikantiesiems taisyklių gali grėsti atsakomybė.